Projekty
Uczciwość wyborów a mikrotargetowanie: analiza przykładów z 6 krajów UE
Społeczne propozycje zmian prawa wyborczego
Społeczna kontrola sprawozdań finansowych w kontekście nadużywania zasobów publicznych
Monitoring wyborów do Parlamentu Europejskiego
Monitoring reklamy politycznej w wyborach parlamentarnych
Kampania w internecie, w tym w mediach społecznościowych, z roku na rok nabiera coraz większego znaczenia. Dzięki współpracy z wtyczką WhoTargetsMe analizowaliśmy publikowane przez komitety wyborcze i inne podmioty reklamy na platformach Meta i Google. Na tej podstawie powstała, krótka analiza aktywności komitetów wyborczych oraz ich wydatków.
Obserwacja wyborów parlamentarnych 2023
Celem projektu jest przeprowadzenie społecznej, bezpartyjnej obserwacji wyborów parlamentarnych, która nie tylko pomoże w sposób wiarygodny udokumentować ich przebieg w skali kraju, ale również pozwoli na wypracowanie niezależnych, opartych na dowodach rekomendacji usprawnienia funkcjonowania procesu wyborczego w Polsce.
Mamy nadzieję, że nasze działania informacyjne i edukacyjne pośrednio przyczynią się też do zwiększenia wiedzy i zaufania Polek i Polaków do wyborów, m.in dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu w ich monitorowanie.
Monitoring nadużywania zasobów publicznych w kampanii wyborczej
W ramach projektu przyglądamy się działalności instytucji publicznych, spółek skarbu państwa, jednostek samorządu terytorialnego i spółek im podległym, organizacjom pozarządowym wspieranym ze środków publicznych, a także monitorujemy wydarzenia (około-)kampanijne i publikacje lokalnych i samorządowych mediów.
Wszystko po to, aby kompleksowo przeanalizować czy w kampanii wyborczej dochodzi do nadużywania zasobów publicznych i na podstawie tego monitoringu wypracować rekomendacje mające na celu zmniejszenie szans na występowanie takich nadużyć i zwiększenie przejrzystości finansowania kampanii i możliwości monitoringu przez organizacje społeczne i obywateli.
Superbohaterowie wyborów!
Kampania “Superbohaterowie wyborów” dąży do zwiększenia wiedzy Polek i Polaków na temat różnych ról, które mogą pełnić podczas dnia głosowania. Ma na celu też zachęcenie ich do wzięcia udziału w święcie demokracji - wyborach parlamentarnych w 2023 roku - w charakterze członków obwodowych komisji wyborczych, mężów/osób zaufania czy obserwatorów społecznych.
Metodologia monitoringu nadużycia zasobów administracyjnych w wyborach w Polsce
Celem projektu jest wypracowanie, wraz z partnerami krajowymi i zagranicznymi, metodologii monitorowania nadużywania środków publicznych w wyborach w Polsce. Metodologia ta będzie nie tylko podstawą do obserwacji tego aspektu podczas zbliżających się wyborów parlamentarnych, ale również zostanie udostępniona innym organizacjom społecznym do wykorzystania w trakcie innego typu wyborów, w szczególności samorządowych, gdzie może istnieć większe zagrożenie wykorzystywania lokalnych zasobów publicznych w kampanii.
Gotowi na wybory!
Dzięki projektowi Gotowi na wybory! przygotowaliśmy materiały edukacyjne i szkoleniowe dla społecznych obserwatorów wyborów, mężów zaufania oraz kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Zorganizowaliśmy również cykl spotkań informacyjnych kierowanych do wyborców, informujących ich jak mogą aktywnie zaangażować się w wybory.