okienko do
wpłacam.ngo.pl
Prezeska Zarządu Fundacji Odpowiedzialna Polityka. Absolwentka europeistyki na Uniwersytecie Edynburskim oraz europejskich studiów interdyscyplinarnych ze specjalnością wschodnią w Kolegium Europejskim w Natolinie. Ekspertka ds. wyborów oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Uczestniczyła i koordynowała wiele misji obserwacyjnych w Polsce i za granicą – m.in. w Ukrainie, Gruzji czy Kirgistanie. Działa na rzecz wsparcia aktywności obywatelskiej na obszarze post-radzieckim – wcześniej jako koordynatorka ds. Białorusi w Fundacji Batorego, czy koordynatorka współpracy rozwojowej w Delegacji Unii Europejskiej w Uzbekistanie, a obecnie jako konsultantka w Europejskim Funduszu na rzecz Demokracji.
Tweetuje pod: @zlutek
Wiceprezes Zarządu Fundacji Odpowiedzialna Polityka. Inicjator i główny koordynator projektu Obserwatorzy w działaniu. Obserwator wyborów zajmujący się analizą społeczno-ekonomiczną obszaru poradzieckiego. Edukator i autor programów szkoleń w zakresie społecznego i międzynarodowego monitoringu wyborczego. Inicjator i koordynator programu Young Election Observers organizowanego przez Forum Młodych Dyplomatów. Były koordynator grupy roboczej w Forum Społeczeństwa Obywatelskiego UE-Rosja. Obserwator długo i krótkoterminowy na misjach ODIHR OBWE oraz współorganizator wizyt studyjnych European Platform for Democratic Elections (EPDE). Absolwent Studium Europy Wschodniej UW.
Tweetuje pod: @KBijos
Doktor nauk prawnych o specjalności prawo wyborcze, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, związana z Centrum Studiów Wyborczych tegoż wydziału, autorka kilkudziesięciu artykułów o tematyce wyborczej, redaktorka serii wykładów im. Prof. dr Wacława Komarnickiego. Z Fundacją związana od 2019go roku, najpierw w charakterze ekspertki ds. prawnych, a od 2022 roku jako członkini Zarządu Fundacji.
Tweetuje pod: @depka_ania
Przez ponad 10 lat uczestniczył w kilkunastu międzynarodowych misjach obserwacji wyborów w Europie i Azji, w tym w ramach ODIHR/OBWE. Specjalizuje się w analizie wyborczych fałszerstw i nieprawidłowości oraz ich wpływie na wynik wyborów, a także problematyki wideoobserwacji wyborów. Jest autorem m.in. analizy “Jak oszukuje się białoruskich wyborców. Raport polskiego obserwatora”, w której pokazał przykłady stosowania fałszerstw wyborczych w czasie białoruskich wyborów prezydenckich w 2015 r. Jest również głównym autorem przygotowanej przez Fundację metodologii wideoobserwacji (w języku angielskim i rosyjskim), w której kompleksowo omówiliśmy etapy organizacji misji obserwacji dnia głosowania dzięki transmisji z kamer wideo zamontowanych w lokalu wyborczym. W 2018 r. kierował obserwacją rosyjskich wyborów prezydenckich w ramach projektu „Obserwatorzy w Działaniu”, w czasie której obserwatorzy odkryli kradzież ponad 43000 głosów, a także ponad 860 innych przestępstw wyborczych w czterech regionach Rosji.
Absolwent stosunków międzynarodowych oraz międzywydziałowych studiów wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Warszawskim. Latem i jesienią fanatyk grzybobrania, a zimą i wiosną fanatyk podróży w odrobine cieplejsze od Polski miejsca.
Tweetuje pod: @mat_baj
Socjolog, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych „Academia Rerum Socialium” na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Kierownik projektu „Na skraju demokracji? Praktyka realizacji czynnego prawa wyborczego przez osoby w sytuacji bezdomności”, prowadzonego w ramach grantu „Preludium” Narodowego Centrum Nauki. Naukowo zainteresowana zagadnieniami związanymi z powszechnością wyborów. Zawodowo realizuje się w branży badawczej, współpracując przy projektach o charakterze społecznym i rynkowym.
Absolwentka Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach którego studiowała stosunki międzynarodowe oraz kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Odbyła staże m.in. w Parlamencie Środkowoamerykańskim i Komisji Europejskiej, pracowała dla Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego. W latach 2017-2020 koordynatorka biura prasowego Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). Obecnie rzeczniczka prasowa Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH). Interesuje się obserwacją wyborów, prawami człowieka i street-artem.
Tweetuje pod: @_hkrajewska
Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskich oraz magister studiów biznesowych na SIMI w Kopenhadze. Pracował dla wielu międzynarodowych organizacji (w tym dla Banku Światowego) jako doradca finansowy i menadżer projektów. W latach 1996-2001 współpracował jako election supervisor z misjami OBWE w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie, a w 2002 roku rozpoczął pracę na misjach obserwacji wyborów organizowanych przez OBWE/ODHIR oraz Unię Europejską. Uczestniczył w prawie 30 misjach w Europie, Azji i Afryce. Obecnie szkoli obserwatorów wyborczych w Polsce w ramach treningów Fundacji Solidarności Międzynarodowej, a także prowadzi działalność doradczą i zarządczą dla MŚP w Polsce i za granicą.
Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, teleinformatyk, analityk bezpieczeństwa informacji. Związany z kilkoma międzynarodowymi przedsiębiorstwami, gdzie zebrał doświadczenie w ochronie danych i bezpieczeństwie systemów informatycznych. Społecznik. Współpracował z Fundacją Manus, w której zajmował się między innymi aktywizacją środowiska studenckiego. Od 2018 r. zaangażowany w obserwację wyborów w Polsce z ramienia FOP i innych organizacji. W Fundacji koordynuje projekty związane z różnymi aspektami finansowania polityki, w tym kampanii wyborczych.
Absolwentka Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Politologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Studiów Współpracy Rozwojowej, Uniwersytetu w Pavii (Włochy). Koordynowała projekty wsparcia demokracji w krajach Europy Wschodniej i Azji Centralnej oraz pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie. Była obserwatorką wyborów parlamentarnych w ramach misji ODIHR/OBWE Gruzji. W Fundacji Solidarności Międzynarodowej pracowała w zespole obserwacji wyborów, współorganizując szkolenia dla obserwatorów i wyjazdy obserwatorów na misje.
Politolog i watchdog prawa do informacji, walczy o otwartą administrację. Jego celem jest stworzenie warunków, by każdy mógł sprawować kontrolę obywatelską. I dostarczyć przykładów jak to robić. Nie bardzo techniczny, eksperymentuje z wdrażaniem nowych technologi do klasycznych działań watchdogowych. Jeden z fundatorów Fundacji Stańczyka i Fundacji Odpowiedzialna Polityka. Członek Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Wieloletni pracownik organizacji pozarządowych i niezależny ekspert w tematyce finansowania polityki, monitorowania kampanii wyborczych i zapobiegania korupcji. Był koordynatorem, analitykiem i trenerem w krajowych i międzynarodowych projektach związanych z wyborami, zajmując się m.in. monitoringiem kampanii wyborczych i analizami regulacji prawnych. Pracował również jako analityk w trakcie wyborczych misji obserwacyjnych OBWE/ODIHR. Współzałożyciel Fundacji Odpowiedzialna Polityka.