Sprawdź czy wybory są dostępne dla wszystkich!

W Polsce żyje około pięciu milionów wyborców i wyborczyń z różnymi rodzajami niepełnosprawności jednak dotychczas nie były postrzegane jako pełnoprawni wyborcy i wyborczynie. Brakuje łatwych do wyszukania i zrozumiałych informacji o programach wyborczych, dostępnych stron internetowych oraz dostępnych spotkań z kandydatami i kandydatkami. Pomóż nam to zmienić!

W trwającej kampanii prezydenckiej wspólnie z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, Inicjatywą „Nasz Rzecznik”, Akcją Demokracją, Fundacją Wielogłosu, Fundacją Blind&Proud, Fundacją Avalon, Stowarzyszeniem „Pro Civium” i innymi upominają się o pełną dostępność procesu wyborczego.

Co możesz zrobić?

Do akcji „Wybory dostępne dla wszystkich” może przyłączyć się każda osoba, dla której dostępne wybory to ważna sprawa. Wystarczy:

1. Wziąć udział w spotkaniu wyborczym wybranego kandydata lub kandydatki,

2. Wypełnić krótką ankietę oceny dostępności spotkania

Terminy spotkań kandydatów znajdziesz na stronie dostepnewybory.pl, jeśli ich komitety nas o nich poinformowały. Na stronie znajdziesz również ankietę w formie do wydruku oraz w tłumaczeniu na polski język migowy (PJM).

 

Organizujesz spotkania wyborcze - zapoznaj się z wytycznymi!

Rada Osób z Niepełnosprawnościami przygotowała przydatne wytyczne dla komitetów wyborczych i osób organizujących spotkania z kandydatami. Wytyczne poruszają takie kwestie jak dostępność przestrzeni, nagłośnienie i tłumaczenie, czy asysta dla osób niedowidzących.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij!