Najważniejsza osoba w wyborach. Jak wybrać nowego Szefa Krajowego Biura Wyborczego?
Na początku marca 2025 r., w trakcie prezydenckiej kampanii wyborczej, kończy się kadencja Szefowej Krajowego Biura Wyborczego, minister Magdaleny Pietrzak.
Znajdujemy się w krytycznym momencie dla polskich wyborów. Rozwój technologiczny i kontekst geopolityczny wymagają poświęcenia większej uwagi regulacjom i stosowaniu prawa wyborczego, w szczególności w zakresie finansowania kampanii. Istnieje realne ryzyko zewnętrznej ingerencji w przebieg i bezpieczeństwo wyborów, a rosnąca polaryzacja polityczna w Polsce oraz wprowadzone w ostatnich latach nowelizacje Kodeksu wyborczego podważają zaufanie społeczne do administracji wyborczej, w tym do najwyższego organu wyborczego, jakim jest Państwowa Komisja Wyborcza.
Szef KBW jest od strony organizacyjnej i finansowej najistotniejszą osobą w procesie wyborczym. To KBW, a nie PKW dysponuje budżetem na organizację wyborów.Szef KBW kieruje pracami administracji wyborczej, odpowiada za warunki organizacyjne, finansowe i techniczne wyborów czy referendów, z urzędu jest też Sekretarzem Państwowej Komisji Wyborczej.
Koniecznym jest, aby wybór nowego Szefa Krajowego Biura Wyborczego odbył się w sposób maksymalnie transparentny i inkluzywny, a kandydaci zostali wyłonieni i ocenieni na podstawie posiadanego doświadczenia, kompetencji i przymiotów. Wybrana osoba musi posiadać mocną legitymację, opartą na uznaniu jej niezależności i rzetelności przez szerokie grono polityczne oraz społeczne.
Standardem w Polsce powinno być obsadzanie najważniejszych funkcji w państwie w drodze otwartych konkursów i po publicznych wysłuchaniach kandydatów. Do tego – jako organizacje działające na rzecz równości procesu wyborczego i praw obywatelskich – wzywamy w odniesieniu do wyboru Szefa Krajowego Biura Wyborczego.
PRZECZYTAJ WEZWANIE 50 EKSPERTÓW WYBORCZYCH