Wideoobserwacja wyborów w Rosji

Nasi obserwatorzy, po przejściu specjalistycznego szkolenia, analizują nagrania z rosyjskich lokali wyborczych, dokładnie badając liczbę osób, które zagłosowały w lokalu wyborczym (innymi słowami: wrzuciły swój głos do urny), a także raportując pojawiające się nieprawidłowości i fałszerstwa wyborcze.

Następnie dane o frekwencji, a także te, dotyczące nieprawidłowości, są sprawdzane przez koordynatorów projektu w celu wykrycia, czy nie zawierają one błędów. Już na tym etapie możemy potwierdzić, czy w danym lokalu wyborczym doszło do wyborczych przestępstw: nielegalnego dorzucania głosów do urny, wielokrotnego głosowania, głosowania bez dokumentów bądź dosypywania głosów po zamknięciu komisji wyborczej.

Otrzymane i skontrolowane dane uzupełniamy o dane oficjalne w celu porównania rzeczywistej frekwencji w lokalu wyborczym z oficjalną. W ten prosty sposób jesteśmy w stanie wykryć, czy w danej komisji wyborczej sfałszowano protokół poprzez dopisanie do niego większej niż rzeczywista liczby wyborców, którzy oddali swój głos.

Ponieważ nie wszyscy nasi obserwatorzy znają język rosyjski, nie wymagamy od nich kontroli procesu liczenia głosów. Podobnie, nasza metodologia nie zakłada analizy ilości głosów, zebranych w tzw. głosowaniu domowym, kiedy członkowie komisji wyborczej odwiedzają wyborców w ich domach. Wielokrotnie nasze doświadczenie obserwacyjne podpowiada nam jednak, że bardzo duża liczba oddanych w ten sposób głosów nie mogła być zebrana zgodnie z prawem.

Chcesz wiedzieć więcej, wejdź na: www.observersinaction.eu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
YouTube