ZARZĄD FUNDACJI

ADAM SAWICKI
PREZES ZARZĄDU
Wieloletni pracownik organizacji pozarządowych i niezależny ekspert w tematyce finansowania polityki, monitorowania kampanii wyborczych i zapobiegania korupcji. Był koordynatorem, analitykiem i trenerem w krajowych i międzynarodowych projektach związanych z wyborami, zajmując się m.in. monitoringiem kampanii wyborczych i analizami regulacji prawnych. Pracował również jako analityk w trakcie wyborczych misji obserwacyjnych OBWE/ODIHR. Współzałożyciel Fundacji Odpowiedzialna Polityka.

JAN NIEDOŚPIAŁ
WICEPREZES ZARZĄDU
Politolog i watchdog prawa do informacji, walczy o otwartą administrację. Jego celem jest stworzenie warunków, by każdy mógł sprawować kontrolę obywatelską. I dostarczyć przykładów jak to robić. Nie bardzo techniczny, eksperymentuje z wdrażaniem nowych technologi do klasycznych działań watchdogowych. Jeden z fundatorów Fundacji Stańczyka i Fundacji Odpowiedzialna Polityka. Członek Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
KOORDYNATORZY PROJEKTU OBSERWATORZY W DZIAŁANIU

KAROL BIJOŚ
INICJATOR PROJEKTU
Członek zarządu Fundacji Odpowiedzialna Polityka. Inicjator i główny koordynator projektu Obserwatorzy w działaniu. Obserwator wyborów zajmujący się analizą społeczno-ekonomiczną obszaru poradzieckiego. Edukator i autor programów szkoleń w zakresie społecznego i międzynarodowego monitoringu wyborczego. Inicjator i koordynator programu Young Election Observers organizowanego przez Forum Młodych Dyplomatów. Były koordynator grupy roboczej w Forum Społeczeństwa Obywatelskiego UE-Rosja. Obserwator długo i krótkoterminowy na misjach ODIHR OBWE oraz współorganizator wizyt studyjnych European Platform for Democratic Elections (EPDE). Absolwent Studium Europy Wschodniej UW.

ROBERT LECH
KOORDYNATOR PROJEKTU
Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskich oraz magister studiów biznesowych na SIMI w Kopenhadze. Pracował dla wielu międzynarodowych organizacji (w tym dla Banku Światowego) jako doradca finansowy i menadżer projektów. W latach 1996-2001 współpracował jako election supervisor z misjami OBWE w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie, a w 2002 roku rozpoczął pracę na misjach obserwacji wyborów organizowanych przez OBWE/ODHIR oraz Unię Europejską. Uczestniczył w prawie 30 misjach w Europie, Azji i Afryce. Obecnie szkoli obserwatorów wyborczych w Polsce w ramach treningów Fundacji Solidarności Międzynarodowej, a także prowadzi działalność doradczą i zarządczą dla MŚP w Polsce i za granicą.

MATEUSZ BAJEK
KOORDYNATOR PROJEKTU
Uczestnik kilkunastu międzynarodowych misji obserwacji wyborów w Europie i Azji, w tym w ramach ODIHR/OBWE. Autor analizy “Jak oszukuje się białoruskich wyborców. Raport polskiego obserwatora”, w której pokazał przykłady stosowania fałszerstw wyborczych na białoruskich wyborach prezydenckich. Inicjator Polskiej Akcji Obserwacyjnej rosyjskich wyborów prezydenckich w marcu 2018 r., w ramach której polscy obserwatorzy odkryli kradzież ok. 4000 głosów w 3 regionach Rosji. Absolwent stosunków międzynarodowych oraz międzywydziałowych studiów wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w analizie statystycznej wyborów oraz w mechanizmach stosowania nieprawidłowości wyborczych i ich wpływu na wyniki wyborów.

ZOSIA LUTKIEWICZ
KOORDYNATORKA PROJEKTU
Absolwentka europeistyki na Uniwersytecie Edynburskim oraz europejskich studiów interdyscyplinarnych ze specjalnością wschodnią w Kolegium Europejskim w Natolinie. Odbyła staże m.in. w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych, Ambasadzie RP w Moskwie oraz Open Society Foundations. Uczestniczyła w internetowej obserwacji wyborów w Rosji w ramach projektu Young Election Observers Forum Młodych Dyplomatów. Ukończyła szkolenia dla obserwatorów wyborczych OBWE/ODIHR organizowane przez Fundację Solidarności Międzynarodowej. Na co dzień koordynuje program wsparcia białoruskich organizacji pozarządowych w Fundacji Batorego.

OLA NATASZA SKUPIŃSKA
KOORDYNATORKA PROMOCJI
Zakochana w obserwacjach wyborczych nieprzerwanie od 2015 roku, najbardziej w ich medialnym aspekcie. Przewodnicząca przedstawicielstwa regionalnego Forum Młodych Dyplomatów w Warszawie. Od dwóch lat zawodowo związana z Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Ośrodkiem Dialogu i Analiz THINKTANK. Zaangażowana w działanie III sektora od 2011 roku. Z wykształcenia trochę arabistka, trochę białorutenistka. Absolwentka bezpieczeństwa narodowego na Europejskiej Akademii Dyplomacji.

ŁUKASZ WIDŁA-DOMARADZKI
SPEC OD STATYSTYKI
Statystyk i analityk z blisko dwudziestoletnim stażem. W swojej karierze pracował w dużych międzynarodowych firmach badawczych (MillwardBrown, Ipsos), firmach zajmujących się ewaluacjami na skalę europejską (ICF International) jak również w sektorze publicznym (PARP, OPI PIB). W swojej karierze pracował zarówno z wielkimi korporacjami, pomagając lepiej zrozumieć ich klientów (Orange Polska, T-mobile, HBO), jak również brał udział w rozmaitych ewaluacyjnych i naukowych projektach badawczych, w których odgrywał rolę eksperta do spraw analiz statystycznych (np. w projekcie MUS koordynowanym przez KPRM). Autor kilkunastu pozycji książkowych lub artykułów, ma na swoim koncie działalność edukacyjną (zajęcia dla studentów na Akademii Leona Koźmińskiego, warsztaty ze stosowania metod ilościowych w ewaluacjach dla słuchaczy studiów podyplomowych czy też szkolenia z wykorzystania pakietu SPSS dla Ministerstwa Obrony Narodowej).