WIDEOOBSERWACJA WYBORÓW

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu misji wideoobserwacji wyborów. Pierwszą misję zorganizowaliśmy w 2016 roku w czasie rosyjskich wyborów parlamentarnych. Dzięki nabytemu doświadczeniu, dwa lata później powołaliśmy nasz flagowy projekt Obserwatorzy w Działaniu, w ramach którego przeszkoleni przez nas obserwatorzy monitorowali przebieg wyborów prezydenckich w Rosji na żywo oraz na podstawie nagrań zarejestrowanych w dniu wyborów. W sumie przeanalizowaliśmy przebieg dnia głosowania w ponad 70 komisjach wyborczych, w których odkryliśmy niemal 50 000 ukradzionych głosów, a także blisko 1000 nieprawidłowości (fałszowanie protokołów wyborczych, dorzucanie głosów do urn, głosowanie wielokrotne).

Wyniki naszego projektu opublikowaliśmy na portalu http://www.observersinaction.eu/

Metodologia wideoobserwacji

Wraz z ekspertami z rosyjskich ruchów obserwacyjnych opracowaliśmy metodologię wideoobserwacji w której opisujemy m.in. jak zorganizować misję wideoobserwacji wyborów, czym różni się obserwacja wyborów za pomocą kamer wideo od obserwacji na miejscu, na jakie nieprawidłowości zwracać uwagę, jak rejestrować obraz z kamer wideo, jak przygotować raport z misji wideoobserwacyjnej.

Metodologia, w wersji angielskiej oraz rosyjskiej dostępna jest w zakładce Baza Wiedzy.

Dlaczego warto zaangażować się w obserwację rosyjskich wyborów?

Obserwacja wybranych spośród 43256 rosyjskich komisji wyborczych to nauka i doświadczenie dla Ciebie. Obserwując rosyjskie wybory nauczysz się, jak może wyglądać zarówno prawidłowa, jak i nieprawidłowa praca komisji wyborczej. W Polsce nie mamy takiej możliwości, gdyż praca komisji nie jest nagrywana.

Będziesz miał możliwość odkrycia, w jaki sposób fałszuje się wybory zarówno przed otwarciem lokalu wyborczego, w czasie pracy komisji, jak i również w czasie liczenia głosów po zamknięciu dnia wyborów. Im więcej komisji skontrolujesz tym więcej zdobędziesz pozytywnych nawyków obserwacyjnych dotyczących samej pracy komisji wyborczej.Twoja praca umożliwi nam utworzenie mapy rosyjskich fałszerstw wyborczych, służących rosyjskiemu społeczeństwu obywatelskiemu, a także całemu światu zainteresowanemu rosyjskimi wyborami.

Kto wie, być może to właśnie Twoja praca przyczyni się do tego, że w przyszłości rosyjskie wybory nie będą już fałszowane?

Jeżeli chcesz pomóc nam przeanalizować nagrania z rosyjskich wyborów prezydenckich z 2018 czy wyborów lokalnych w 2019, napisz do nas na obserwatorzy@odpowiedzialnapolityka.pl

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
YouTube