OBSERWATORZY W DZIAŁANIU
Your Content Goes Here
Chcesz się zaangażować?
Zgłoś się już dziśKliknij
TUTAJ
Your Content Goes Here
Your Content Goes HereYour Content Goes Here
Your Content Goes Here
Wybory są jednym z podstawowych elementów systemu demokratycznego w Polsce oraz fundamentem legitymizacji władzy parlamentarnej i samorządowej. Wiara w wyniki wyborów oraz prawidłowy przebieg procesu jest bardzo ważnym elementem budowy społecznego zaufania do obowiązującego systemu prawnego i administracyjnego.
W dniu 11 stycznia 2018 roku Parlament wprowadził zmiany w polskim Kodeksie Wyborczym i umożliwił udział w wyborach polskim społecznym obserwatorom procesu wyborczego. Ta fundamentalna zmiana pozwala na rozwój aktywności i świadomości wyborczej polskich obywateli i stanowi podstawę prawną planowanej obserwacji wyborów.
Projekt realizowany jest przez kilka współpracujących ze sobą organizacji pozarządowych, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Liderem Projektu jest Fundacja Odpowiedzialna Polityka, a w skład Projektu wchodzą jeszcze Fundacja ePaństwo oraz Code for Romania Projekt realizowany jest przy finansowym wsparciu EU-Russia Civil Society Forum (CSF).
Obserwacja wyborów lokalnych w Polsce w 2018 roku jest planowana jako projekt pilotażowy, przygotowujący do pełnej obserwacji wyborów parlamentarnych w 2019 roku. Projekt ograniczony będzie do terenu województwa mazowieckiego oraz do okresu przebiegu procesu głosowania oraz liczenia głosów w poszczególnych komisjach wyborczych, tj. okresu dnia wyborów oraz dni potrzebnych na policzenie głosów.
Działanie Projektu oparte będzie na międzynarodowych standardach obserwacji wyborów stosowanych m.in. przez OSCE/ODIHR (Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie/Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka) czy Unię Europejską na całym świecie. Obserwacja wyborów będzie przebiegała w sposób całkowicie neutralny i i obiektywny, regulowany przez tzw. Code of Conduct (CoC) obserwatora.
18 marca 2018 roku w Federacji Rosyjskiej odbyły się wybory prezydenckie, które zgodnie z wynikami ogłoszonymi przez Centralną Komisję Wyborczą, z poparciem 76,69%, wygrał dotychczasowy prezydent Władimir Putin. Oficjalna frekwencja na tegorocznych wyborach wyniosła 67,54%. W opinii międzynarodowych obserwatorów wyborczych tegoroczne wybory były pełne nieprawidłowości, mających poważny wpływ na ostateczne wyniki.
Obserwacja wybranych spośród 43256 rosyjskich komisji wyborczych to nauka i doświadczenie dla Ciebie. Obserwując rosyjskie wybory nauczysz się, jak może wyglądać zarówno prawidłowa, jak i nieprawidłowa praca komisji wyborczej. Będziesz miał możliwość odkrycia, w jaki sposób fałszuje się wybory zarówno przed otwarciem lokalu wyborczego, w czasie pracy komisji, jak i również w czasie liczenia głosów po zamknięciu dnia wyborów.
Wszyscy mogą być społecznymi obserwatorami wyborów zgodnie z nowymi rozwiązaniami legislacyjnymi w Polsce! Zapraszamy więc do udziału w Projekcie każdego pełnoletniego obywatela polskiego! Obserwatorzy będą mieli możliwość uczestniczenia w pierwszej polskiej obserwacji wyborów w naszym kraju oraz zapoznania się w przebiegiem wyborów w Rosji.
Główną ideą Projektu jest obserwacja wyborów lokalnych w Polsce w 2018 roku organizowana na podstawie wspomnianuch zmian legislacyjnych. Celem Projektu jest przedstawienie niezależnej i obiektywnej opinii o przebiegu wyborów lokalnych na terenie województwa Mazowieckiego, w oparciu o obserwacje przez grupę ok. 100 obserwatorów procesu głosowania i liczenia oddanych głosów.
Status obserwatora społecznego regulowany jest przez Kodeks Wyborczy, a w szczególności ustawę z dnia 11 stycznia 2018 roku (Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, art. 103c). Obserwator reprezentuje organizację społeczną uczestniczącą w obserwacji wyborów i powinien posiadać odpowiedni dokument to potwierdzający.