Kurs e-learningowy dla społecznych obserwatorów wyborów to pierwszy taki kurs w Polsce, którego celem jest rzetelne przeszkolenie grupy aktywnych obywateli, którzy chcąc uczestniczyć w życiu społecznym państwa angażują się w społeczną obserwację wyborów.
Kurs dla społecznych obserwatorów wyborów składa się z 3 modułów. Dwóch modułów podstawowych dotyczących:
- Roli obserwatora społecznego w procesie wyborczym,
- Jak obserwować poszczególne etapy dnia głosowania (otwarcie, głosowanie, zamknięcie i liczenie),
oraz dwóch modułów dodatkowych w których z jednej strony pokażemy, jak raportować wyniki obserwacji za pomocą aplikacji mobilnej Monitoruj Wybory, z drugiej – jak reagować na zaobserwowane nieprawidłowości np. składając protest wyborczy.
Na kurs składają się prezentacje, nagrania audiowizualne, opracowania i przydatne wskazówki dla obserwatorów społecznych. Kurs oparty jest o Kodeks Wyborczy i inne akty prawne określające przebieg wyborów oraz o doświadczenie obserwatorów wyborów zdobyte na misjach w Polsce i za granicą (w tym o autentyczne przykłady z obserwacji wyborów).
Kurs powstaje przy współpracy z Fundacją ePaństwo oraz przy merytorycznym wsparciu Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kurs w połączeniu z aplikacją “Monitoruj Wybory” stanowi pakiet narzędzi dla obserwatorów społecznych umożliwiający im rzetelne, zgodne z międzynarodowymi standardami obserwowanie wyborów w Polsce.
Kurs powstaje dzięki wsparciu Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Unia Europejska-Rosja (EU-Russia Civil Society Forum) w ramach Projektów Partnerskich (Partnership projects) finansowanych ze środków Komisji Europejskiej.