MISJE OBSERWACJI WYBORÓW – RAPORTY
Wybory Prezydenckie 2020
Misja społecznej obserwacji wyborów koordynowana przez Fundację Odpowiedzialna Polityka opublikowała raport końcowy z obserwacji wyborów prezydenckich 2020. W raporcie prezentujemy podsumowanie naszych obserwacji oraz rekomendacje dot. poprawy procesu wyborczego w kontekście przyszłych wyborów.
Raport z monitoringu mediów społecznościowych podczas kampanii prezydenckiej 2020
Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce raport końcowy z monitoringu mediów społecznościowych w trakcie kampanii wyborczych przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku.
Monitoring prowadziliśmy na Facebooku pomiędzy 26 marca do 12 lipca 2020. Ocenie jakościowej podlegały posty opublikowane w okresie od 26 marca do 10 maja i od 10 czerwca do 12 lipca. Obserwowaliśmy profile wszystkich kandydatów na Prezydenta, 20 profili tzw. mediów głównego nurtu (z różnych stron politycznego spektrum), a także 20 profili, które zostały zidentyfikowane jako potencjalne źródła treści o charakterze dezinformacyjnym.
Pomocnik Obserwatora Społecznego
Pomocnik Obserwatora Społecznego składa się z następujących rozdziałów:
- Jak zorganizować misję obserwacji wyborów + Kodeks Postępowania Obserwatora Społecznego
- Wyborcze ABC – na czym polegają wybory, kto jest kim w lokalu wyborczym, proces otwarcia lokalu wyborczego oraz głosowania
- Jak stwierdzić ważność głosu/karty do głosowania – jak powinien wyglądać proces zamknięcia lokalu wyborczego oraz liczenia głosów?
- Przykładowe Formularze Obserwacji Wyborów – na co obserwator powinien zwracać uwagę?
- Jak przygotować się do dnia głosowania? Najczęściej zadawane pytania.
Na końcu Pomocnika znajdziecie pusty wzór Formularza Obserwacyjnego oraz wzór Raportu Podsumowującego Misję Obserwacyjną.
Koronawirus a wybory w Unii Europejskiej – raport
Uczestniczyliśmy w przygotowaniach raportu dotyczącego wpływu pandemii COVID-19 na wybory w Europie. Raport, koordynowany przez austriacką organizację pozarządową Election-Watch.EU, zwraca uwagę w szczególności na kwestię wyborów, ale również zmian w pracach krajowych parlamentów, czy też kwestie ograniczenia praw obywatelskich w związku z użyciem aplikacji do kwarantanny.
Raport z Monitoringu Mediów Społecznościowych w trakcie kampanii parlamentarnej 2019
Prezentujemy Wam raport z monitoringu mediów społecznościowych w trakcie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku.
Projekt, wspierany ze środków Civitates, realizowany był w pięciu krajach Unii Europejskiej (Polsce, Rumunii, Austrii, Chorwacji i Słowacji) przez Democracy Reporting International (DRI) i MEMO98.
Międzynarodowa Misja Oceny Wyborów do Parlamentu Europejskiego
Fundacja Odpowiedzialna Polityka uczestniczyła w międzynarodowej misji oceny wyborów do Parlamentu Europejskiego (Election Assessment Mission) koordynowanej przez austriacką organizację pozarządową Election-Watch.EU (Wahlbeobachtung.org). Celem misji było porównanie prawodawstwa 28 państw członkowskich Unii Europejskiej w zakresie m.in. tworzenia i odnawiania rejestrów i spisów wyborców, regulacji kampanii wyborczej w mediach tradycyjnych i społecznościowych oraz dostępu grup narażonych na dyskryminację do wyborów.
W ramach projektu “Obserwatorzy w Działaniu” przygotowaliśmy metodologię wideoobserwacji w której kompleksowo omawiamy wszystkie etapy organizacji misji obserwacji dnia głosowania dzięki transmisji z kamer wideo zamontowanych w lokalu wyborczym – od przygotowania technicznego do sposobu prezentacji rezultatów obserwacji. Metodologia jest dostępna w językach angielskim i rosyjskim.
W ramach projektu “Obserwatorzy w Działaniu” przygotowaliśmy metodologię wideoobserwacji w której kompleksowo omawiamy wszystkie etapy organizacji misji obserwacji dnia głosowania dzięki transmisji z kamer wideo zamontowanych w lokalu wyborczym – od przygotowania technicznego do sposobu prezentacji rezultatów obserwacji. Metodologia jest dostępna w językach angielskim i rosyjskim.