Nowy raport – trendy polityczno-społeczne w Europie Środkowej

Nasza partnerska organizacja Globsec opublikowała swój doroczny raport dotyczący trendów politycznych i społecznych w Europie Środkowej i na Zachodnich Bałkanach. Autorzy raportu przyglądają się takim palącym kwestiom jak: chęć społeczeństw do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 i skłonność do wiary w teorie spiskowe związane z pandemią. Raport przedstawia również jak Unia Europejska, NATO i światowe potęgi, w tym Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja, są postrzegane w regionie. Zapraszamy lektury raportu!

Najważniejsze wnioski:

  • Szczepienie przeciwko COVID-19 – zaufanie do władz publicznych przekłada się na gotowość ludzi do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Średnio tylko 37% respondentów jest skłonnych przyjąć szczepionkę, ale liczba ta wzrasta do 53% wśród osób, które ufają swoim władzom.
  • Unia Europejska reprezentuje bardziej obiecującą przyszłość – łącznie 71% respondentów uważa, że ​​członkostwo w UE zapewni lepsze perspektywy życiowe przyszłym pokoleniom, a większość respondentów w siedmiu z dziewięciu krajów nie sądzi, że UE przyczynia się do niszczenia tradycyjnych wartości i tożsamość ich krajów. Jednak, pogląd o “dyktacie Brukseli” zyskuje na popularności.
  • Prorosyjskie narracje stają się coraz popularniejsze –  utrzymujący się na poziomie 72% odsetek popierających członkostwo w NATO w regionie wydaje się być solidny. Niespełna 4 na 10 osób mieszkających w państwach członkowskich NATO w regionie uważa jednak, że NATO jest agresywnym narzędziem USA i/lub że NATO prowokuje Rosję poprzez tworzenie baz wojskowych w pobliżu granic tego kraju.
  • Demokratyczny paradoks – zdecydowana większość mieszkańców regionu zgadza się, że demokracja, jako system oparty na równości, prawach człowieka, podstawowych wolnościach i praworządności, jest dobra dla ich kraju (78%). Jednak znaczna część respondentów postrzega demokrację liberalną jako zagrożenie (41%).
  • Chiny i Rosja nie są postrzegane jako zagrożenie – postrzeganie Chin i Rosji jako zagrożenia jest obecnie na niskim poziomie i spadło w ciągu ostatniego roku. W wielu badanych krajach respondenci raczej postrzegali Rosję i/lub Chiny jako kluczowych partnerów strategicznych dla swoich krajów.

 

——–

Działania realizowane są w ramach projektu “Wzmacnianie Dyplomacji Publicznej w Europie Środkowej” (“Strengthening Public Diplomacy in Central Europe”) realizowanego przez słowacką organizację pozarządową GLOBSEC i finansowanego ze środków National Endowment for Democracy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
YouTube