Nasza partnerska organizacja Globsec opublikowała raport pt. Voices of Central and Eastern Europe (Głosy Europy Środkowej i Wschodniej). Raport przedstawia analizę postrzegania demokracji i dobrego rządzenia przez obywateli 10 krajów Europy Środkowo-wschodniej w tym Polski.
Najważniejsze wnioski:
- W krajach o wyższych pozycjach w indeksach jakości demokracji respondenci są bardziej zadowoleni z obecnego systemu władzy.
- Poparcie dla liberalnej demokracji w regionie nie jest jednolite – tylko w 5 z 10 krajów ponad 50% respondentów wybrałoby demokrację liberalną zamiast autokratycznego przywódcy.
- Tylko Austriacy, Estończycy i Czesi są bardziej zadowoleni ze swojego systemu władzy niż niezadowoleni.
- Nierówności dochodowe i systemowe faworyzowania osób o wyższych dochodach oraz osób mających kontakty z elitami – średnio 70% mieszkańców regionu uważa, że osoby mające kontakty z elitami politycznymi są faworyzowane w społeczeństwie.
- Większość respondentów z Europy Środkowo-Wschodniej nie wierzy w narrację, że ich wartości są zagrożone przez „Zachód” – uważa tak średnio tylko 28%.
- Średnio tylko 44% osób w regionie ufa mediom. Ale jednocześnie w Austrii, Czechach, Rumunii i na Słowacji ponad 70% uważa, że media są raczej lub całkowicie wolne od wpływów.
- Ci, którzy wierzą w teorie spiskowe i narracje dezinformacyjne, najprawdopodobniej wolą silnego przywódcę od liberalnej demokracji i zamieniliby swoje demokratyczne wolności na inne korzyści społeczne i finansowe.
- Słowacja i Bułgaria są najbardziej podatnymi na teorie spiskowe i dezinformację w regionie. Średnio około połowa respondentów zgadzała się z artykułowanymi narracjami.
Zapraszamy do zapoznania się z następującymi materiałami dot. sytuacji w Polsce przygotowanymi przez ekspertów Fundacji:
- broszura informacyjna pokazująca stosunek Polaków m.in. do demokracji, wolności mediów a także pokazującą nasze postrzeganie mniejszości
- raport w którym omawiamy jak kształtują się poglądy dotyczące demokracji, wolności mediów i wiary w teorie spiskowe i narracje dezinformacyjne w Polsce (wersja polska) (wersja angielska)
——–
Działania realizowane są w ramach projektu “Wzmacnianie Dyplomacji Publicznej w Europie Środkowej” (“Strengthening Public Diplomacy in Central Europe”) realizowanego przez słowacką organizację pozarządową GLOBSEC i finansowanego ze środków National Endowment for Democracy.