Raport Voices of Central and Eastern Europe 2020

Nasza partnerska organizacja Globsec opublikowała raport pt. Voices of Central and Eastern Europe (Głosy Europy Środkowej i Wschodniej). Raport przedstawia analizę postrzegania demokracji i dobrego rządzenia przez obywateli 10 krajów Europy Środkowo-wschodniej w tym Polski.

Najważniejsze wnioski:

  1. W krajach o wyższych pozycjach w indeksach jakości demokracji respondenci są bardziej zadowoleni z obecnego systemu władzy.
  2. Poparcie dla liberalnej demokracji w regionie nie jest jednolite – tylko w 5 z 10 krajów ponad 50% respondentów wybrałoby demokrację liberalną zamiast autokratycznego przywódcy.
  3. Tylko Austriacy, Estończycy i Czesi są bardziej zadowoleni ze swojego systemu władzy niż niezadowoleni.
  4. Nierówności dochodowe i systemowe faworyzowania osób o wyższych dochodach oraz osób mających kontakty z elitami – średnio 70% mieszkańców regionu uważa, że ​​osoby mające kontakty z elitami politycznymi są faworyzowane w społeczeństwie.
  5. Większość respondentów z Europy Środkowo-Wschodniej nie wierzy w narrację, że ich wartości są zagrożone przez „Zachód” – uważa tak średnio tylko 28%.
  6. Średnio tylko 44% osób w regionie ufa mediom. Ale jednocześnie w Austrii, Czechach, Rumunii i na Słowacji ponad 70% uważa, że ​​media są raczej lub całkowicie wolne od wpływów.
  7. Ci, którzy wierzą w teorie spiskowe i narracje dezinformacyjne, najprawdopodobniej wolą silnego przywódcę od liberalnej demokracji i zamieniliby swoje demokratyczne wolności na inne korzyści społeczne i finansowe.
  8. Słowacja i Bułgaria są najbardziej podatnymi na teorie spiskowe i dezinformację w regionie. Średnio około połowa respondentów zgadzała się z artykułowanymi narracjami.

Zapraszamy do zapoznania się z następującymi materiałami dot. sytuacji w Polsce przygotowanymi przez ekspertów Fundacji:

  • broszura informacyjna pokazująca stosunek Polaków m.in. do demokracji, wolności mediów a także pokazującą nasze postrzeganie mniejszości
  • raport w którym omawiamy jak kształtują się poglądy dotyczące demokracji, wolności mediów i wiary w teorie spiskowe i narracje dezinformacyjne w Polsce (wersja polska) (wersja angielska)

——–

Działania realizowane są w ramach projektu “Wzmacnianie Dyplomacji Publicznej w Europie Środkowej” (“Strengthening Public Diplomacy in Central Europe”) realizowanego przez słowacką organizację pozarządową GLOBSEC i finansowanego ze środków National Endowment for Democracy.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
YouTube