Komunikat FOP: Wideoobserwacja przyspieszonych wyborów parlamentarnych w Azerbejdżanie, luty 2020

Nieprawidłowości wyborcze na masową skalę: martwe dusze, głosowanie wielokrotne, fałszowanie protokołów głosowania.

 

Główne obserwacje:

  • Całodzienną pracę sześciu komisji wyborczych w dwóch rejonach Azerbejdżanu (stolica – Baku i kaukaski region Qax) obserwowali polscy obserwatorzy, korzystając z obrazu z zamontowanych w lokalach wyborczych kamer internetowych.
  • W niemal wszystkich obserwowanych komisjach zauważone zostało znaczące zawyżenie oficjalnej frekwencji wyborczej. W czterech z sześciu analizowanych komisji wyborczych oficjalna frekwencja zawyżona została więcej niż dwukrotnie w stosunku do faktycznej liczby głosujących osób.
  • Łączna liczba odkrytych przez nas „martwych dusz”, czyli osób, które oficjalnie miały zagłosować, lecz nie pojawiły się w lokalach wyborczych, była bliska 1500. Dla legalizacji tych osób konieczne było sfałszowanie protokołów głosowania.
  • Część głosów została sfałszowana poprzez nielegalne wielokrotne głosowanie zorganizowanej grupy wyborców współpracujących z komisją wyborczą.

 

Pełną wersję Komunikatu wraz z wykresami pokazującymi skalę fałszerstw oraz z przykładami nieprawidłowości znajdziecie TU

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
YouTube