Obserwacja wyborów w Rosji – informacja prasowa

Warszawa, dn. 6 września 2019 r.

 

INFORMACJA PRASOWA

Polscy aktywiści obserwują wybory w Rosji… przez kamery!

8 września 2019 r. Fundacja Odpowiedzialna Polityka organizuje misję wideoobserwacji wyborów lokalnych w Rosji z wykorzystaniem kamer zamontowanych w obwodowych komisjach wyborczych w większości regionów kraju. 

Przeanalizujemy obraz z kamer zainstalowanych w lokalach wyborczych, aby policzyć wyborców i poznać prawdziwą frekwencję oraz wychwycić przypadki łamania prawa. Dzięki temu będziemy mogli ustalić, czy i w jakim stopniu wybory w danym obwodzie zostały sfałszowane.

Nasza misja wynika z zainteresowania sytuacją polityczną w Rosji, gdzie obecnie ma miejsce gwałtowny spadek poparcia dla władz wskazujący na zmiany w rosyjskim społeczeństwie. W Rosji oficjalne wyniki wyborów nie oddają faktycznej woli obywateli, ze względu na powszechne występowanie fałszerstw wyborczych. By przybliżyć się do prawdy konieczna jest dokładna analiza procesu wyborczego, zwłaszcza dnia głosowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku wyborów lokalnych, których nie obserwują szanowane organizacje międzynarodowe, takie jak OSCE/ODIHR. 

W misji udział weźmie blisko 20 przeszkolonych obserwatorów. Partnerem obserwacji jest Stowarzyszenie “Za Wolną Rosję”, działające na rzecz przemiany Rosji w praworządne i demokratyczne państwo.

 

O projekcie

Fundacja Odpowiedzialna Polityka posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu misji wideoobserwacji wyborów. Pierwszą misję zorganizowaliśmy w 2016 r. w czasie rosyjskich wyborów parlamentarnych. Dzięki nabytemu doświadczeniu 2 lata później powołaliśmy projekt Obserwatorzy w Działaniu, w ramach którego przeszkoleni przez nas obserwatorzy monitorowali przebieg wyborów prezydenckich w Rosji na żywo oraz na podstawie nagrań zarejestrowanych w dniu wyborów. W sumie przeanalizowaliśmy przebieg dnia głosowania w ponad 70 komisjach wyborczych, w których odkryliśmy niemal 50 000 ukradzionych głosów, a także blisko 1000 nieprawidłowości (fałszowanie protokołów wyborczych, dorzucanie głosów do urn, głosowanie wielokrotne). Wyniki naszego projektu opublikowaliśmy na portalu http://www.observersinaction.eu/.

 

Kontakt dla mediów:

Helena Krajewska

helena@odpowiedzialnapolityka.pl / tel. 502 968 544

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
YouTube