6 stycznia 2018 r. wszedł w życie Rządowy Program Przeciwdziałania Korupcji (RPPK) na lata 2018-2020. Dzięki uwagom Fundacji Odpowiedzialna Polityka przedstawionym w toku konsultacji publicznych Program w zakresie jawności finansowania polityki kierował się będzie zaleceniami Grupy Państw Przeciw Korupcji (GRECO), a Indeks Percepcji Korupcji (CPI) Transparency International nie jest już jedynym miernikiem realizacji celu głównego RPPK.
Natomiast niestety Program wciąż nie przewiduje przy jego realizacji konkretnej współpracy z organizacjami pozarządowymi. Nie jest też zakładane przystąpienie Polski do inicjatywy Open Government Partnership.
Wyżej wspomniane zalecenia GRECO sformułowane w ramach Trzeciej Rundy Oceny dotyczą (w nawiasach nr zaleceń):
- spłaty kredytów udzielanych partiom politycznym i komitetom wyborczym (iii),
- większej spójności i wszechstronności sprawozdań finansowych partii politycznych i komitetów wyborczych (v),
- częstszej publikacji informacji na temat darowizn otrzymywanych przez partie polityczne i komitety wyborcze (vi),
- zwiększenia zasobów finansowych i osobowych Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie
kontroli finansowania polityki (vii), - bardziej proaktywnego badania i monitorowania sprawozdań finansowych partii politycznych i komitetów wyborczych oraz wzmocnienia współpracy między organami odpowiedzialnymi za kontrolę finansowania polityki (viii).
Do dnia dzisiejszego zalecenia te niestety nie zostały zrealizowane w pełnym stopniu.
Źródła:
1. Uchwała nr 207 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2017 r. w sprawie Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2018–2020
[PDF 1,2 MB]
2. Adendum do Drugiego Raportu Zgodności w odniesieniu do Polski z dnia 10 października 2014 r. w ramach Trzeciej Rundy Oceny GRECO
[PDF EN 229 kb] [PDF PL 240 kB]